В Україну йде епідемія грипу: тепла зима сприяє вірусам

Епідемія грипу припаде на січень, причому загроза збережеться до березня. На українців чекає новий мутований штам - "Мічиган".

Фото elmundotoday

Початок епідемії грипу очікується в січні 2018 року, повідомляють в Українському центрі грипу та гострих респіраторних інфекцій Міністерства охорони здоров'я.

Фахівці говорять про те, що поступове зростання захворюваності на ГРВІ та грип в Україні почнеться приблизно з 10 січня 2018 року. А під загрозою епідемії країна буде перебувати аж до кінця березня.

Грип у 2018 році: яких штамів чекати

Ще у вересні українські епідеміологи попереджали про активізацію в новому 2018 році відразу трьох штамів вірусу грипу, однаково небезпечних для населення всіх категорій і віків.

Так, ВООЗ припускає, що по Україні проїдуться:

  • штам "Гонконг" H3N2;
  • вірус типу В "Брисбен";
  • вірус "Мічиган".

Якщо перші два вітчизняним епідеміологам вже відомі з минулого року, то третій - новий, мутуючий від штаму А / H1N1, відомого як "Каліфорнія", або свинячий грип.

Фото 24tv.ua

Завідуюча Українським Центром грипу та гострих респіраторних інфекцій Тетяна Дихановская зазначає, що віруси прийдуть до нас не всі одразу, а по черзі. Першим очікують саме "Мічиган", який вражає доросле населення від 25 до 49 років. Інкубаційний період вірусу - 4-7 днів. "Мічиган" відрізняється важким перебігом з великою ймовірністю виникнення ускладнень.

Бити на сполох заздалегідь в міністерстві не радять. Медичним закладам просто рекомендують бути готовими в разі необхідності прийняти в стаціонарі якомога більшу кількість хворих.

Тепла зима "плодить" віруси

Медики розповідають, що невластиве для зими потепління є сприятливим середовищем для розмноження бактерій.

"Погода в Україні - нестабільна: то плюсова температура, то легкий мінус. Люди не знають як одягатися, відповідно виходять на вулицю і перемерзають, або потіють. Як результат - застуда. Доведено, що при холодних температурах віруси як би заморожуються і не розмножуються. Та й ми оберігаємо себе: тепло одягаємося, п'ємо гарячі напої, проводимо профілактику народними засобами ", - впевнена сімейний лікар Ірина Котенко.

Основна загроза штаму "Мічиган" полягає в тому, що у населення до нього слабкий імунітет. Крім того, в Україні низький відсоток охоплення вакцинацією.

Згідно з дослідженнями останніх років, віруси грипу з більшою ймовірністю вражають людей із захворюваннями серцево-судинної системи, цукровий діабет, надмірною масою тіла.

Профілактика грипу

Симптоми вірусу "Мічиган" дещо відрізняються від симптомів захворювання іншими видами грипу. У хворого підвищується температура тіла в діапазоні 38,5-40 градусів, яку неможливо "збити" протягом трьох днів. Для інших штамів характерна температура 40-41 С.

Супутником температури буває також кашель, без відходження мокроти, біль за грудиною.

Людина страждає від головного болю, ломоти у всьому тілі або болів в м'язах і суглобах. Спостерігається загальна слабкість організму, сонливість, пітливість, відсутність апетиту, сухість слизових оболонок носоглотки.

У дітей може спостерігатися блювота або пронос.

Лікування грипу: медикаментозні та народні засоби

Якщо ви вже підхопили вірус, то лікування грипу проходить в двох напрямках: знищення збудника і відновлення сил організму. З першим завданням найкраще справляються ліки інгібітори нейрамінідази. В Україні вони відпускаються за рецептом лікаря. Тому, щоб ефективно лікувати грип і не допустити ускладнень - краще відразу звернутися до лікаря.

Противірусні препарати продаються без рецепта, але про ефективність більшості з них в медичних колах весь час точаться суперечки. До того ж, приймати такі таблетки варто в перші 48 годин після початку хвороби, інакше вони не дадуть потрібного ефекту.

Якщо у вас є перевірений препарат, дія якого ви раніше випробували на собі, його можна приймати як додатковий засіб. Обов'язково порадьтеся з лікарем, чи можна приймати цей препарат разом з основними ліками для лікування.

МОЗ України склав перелік препаратів, які він не рекомендує при лікуванні грипу. Серед них - антибіотики, противірусні засоби, сиропи від кашлю і навіть рослинні препарати:

МОЗ не рекомендує такі препарати при лікуванні грипу

 

Справа в тому, що противірусні препарати можуть викликати побічні ефекти - нудоту і блювоту. Зменшити такі ефекти можна, якщо приймати препарат з їжею.

Але в деяких випадках дозволяється призначати противірусні препарати з діючою речовиною осельтамівір або занамівір.

Що можна і потрібно робити

  • Пийте більше рідини Вода, сік і теплий курячий бульйон можуть запобігти зневоднення.
  • Відпочинок. Більше відпочивайте, це допоможе імунній системі боротися з інфекцією.
  • Жарознижуючі препарати. Для боротьби з грипом західні медики використовують препарати, що містять ацетамінофен або ібупрофен. Від аспірину для дітей і підлітків краще відмовитися через підвищений ризик розвитку синдрому Рея.

Самостійна боротьба з грипом в кожному другому випадку призводить до ускладнень.

Лікування грипу народними засобами (фото: pazienti.it)

Що стосується народних коштів, вони підійдуть для відновлення сил організму. Лікарі також рекомендують вживати вітамін С, а він є і в малиновому варення, і в лимонах. Пити багато чаю або компотів також корисно, з рідиною з організму виводяться токсичні речовини - продукти життєдіяльності вірусу. Чай краще вибрати натуральний, трав'яний або фруктовий, і пити його не дуже гарячою.

А ось до інгаляцій над вареною картоплею і спиртовим компресам медицина відноситься критичніше. Всі процедури, покликані підняти температуру тіла і "пропотіти", категорично протипоказані, коли у вас вже піднялася температура тіла. У таких випадках краще створити для хворого комфортні умови, тоді організм сам зможе направити сили на потрібні процеси.

У боротьбі з грипом народна медицина служить виключно допоміжним напрямком.

https://korrespondent.net/ukraine/

ЛАБОРАТОРІЯ В КИШЕНІ