Які вагінальні виділення - норма, а які ні?

interesno.fun

Які вагінальні виділення — норма

У рідини, яка виділяється з піхви, може бути різний обсяг, консистенція, густота, запах і смак - все дуже індивідуально, і залежить в тому числі від дня, тижня, місяця і так далі.

У період статевого дозрівання кілька гормонів допомагають сформуватися піхві, матці, фаллопієвим трубам, яєчникам і зовнішнім статевим органам. Такі гормони, як естроген і прогестерон, більше інших впливають на розвиток цієї чудової екосистеми - піхви дорослої жінки.

Піхва дорослої жінки  —  це м'язова еластична труба, яка проходить від шийки матки (нижня частина матки) до отвору між уретрою (де сеча виходить з сечового міхура) і анусом.

Те, що знаходиться всередині стінок піхви, вже багато століть надихає народну творчість: пожирають пеніс зуби, змії і дракони - все це використовувалося головним чином для демонізації жіночої сексуальності.

Однак внутрішня стінка піхви - це не паноптикум смертельно небезпечних чудовиськ, а слизова оболонка, що складається з особливого типу клітин, що не містять кератин. Кератин - міцний білок, який зустрічається в клітинах зовнішнього шару шкіри, а також волоссі і нігтях. Він допомагає шкірі сформувати захисний бар'єр. Оболонка піхви набагато м'якше і підтримується мережею кровоносних судин, з яких в порожнину піхви просочується прозора водяниста рідина («транссудат»).

Шийка матки утворює виступ у верхній частині піхви і складається з унікальних клітинних «зон», які надзвичайно чутливі до гормонів і виробляють слиз. Під час овуляції ця слиз прозора і має рідку консистенцію, схожу на сирий яєчний білок. В інші періоди менструального циклу вона гущі і каламутні.
У піхві дорослої жінки знаходяться різні активні залози - міні-органи, які виділяють піт або жири. Вони також містять лактобактерії - мікроорганізми, які живуть в здоровому піхву і підтримують кислотний баланс pH 4-4,5, що захищає вагіну від інфекцій.

Природні вагінальні виділення  —  це насичений коктейль таких компонентів, як транссудат, слиз, піт, жири, лактобактерії, менструальна рідина і клітини, що вистилають піхву.

З першої менструації і до менопаузи гормони, які контролюють менструальний цикл, впливають на вагінальні виділення жінки. В середньому проводиться від 1 до 4 мл рідини в день. Її кількість збільшується при більш високому рівні естрогенів: наприклад, при вагітності або овуляції.

При сексуальному збудженні через приплив крові до тазу відбувається раптовий викид (або вилив) рідини, тому утворюється більше вагінального транссудату.
Різке падіння рівня естрогенів після менопаузи призводить до змін клітин оболонки піхви, зменшення кількості лактобактерій і більшої сухості піхви.

Які вагінальні виділення — проблемні

Деяким жінкам надмірна кількість виділень доставляє дискомфорт. У деяких буває ектопія шийки матки, через яку виділень може бути більше. В цьому випадку зона клітин шийки матки, які виробляють слиз, виходить назовні, в верхню частину піхви, замість того, щоб залишатися всередині цервікального каналу.

Зміна кислотного середовища піхви може привести до надмірно швидкого зростання таких організмів, як кандида, або дріжджовий грибок. Такий стан зазвичай називають «молочниця». При молочниці типові виділення - білі, сирні і супроводжуються сверблячкою, а іноді почервонінням, набряком і болем при сечовипусканні.

Бактеріальний вагіноз  —  ще один стан, до якого призводить надмірне зростання, але в цьому випадку бактерій певного типу. Він може не призводити до помітного збільшення обсягу виділень, але якщо це трапляється, вони зазвичай пінисті і мають рибний запах.

Інфекції, що передаються статевим шляхом, (ІПСШ) іноді стають причиною виділень. Найвідоміші з них - хламідіоз, гонорея і трихомоноз. Всі три інфекції у жінок можуть протікати безсимптомно (особливо хламідіоз), але якщо виділення присутні, вони гнійні при хламідіозі і гонореї, а при трихомоноз - жовті, пінисті і смердючі.

Стан шкіри вульви і піхви також може вплинути на виділення. Роздратування від парфуму, дезодоранту, мила і дуже ретельного митьяможет привести до хронічного дерматиту, а спринцювання і сперміциди можуть привести до подразнення оболонки піхви або змінити крихкий баланс екосистеми.

У деяких жінок є також алергія на латекс (інгредієнт більшості презервативів) або інші матеріали, які можуть проникати в піхву. Але не завжди в таких випадках виділення обов'язково є основним симптомом - свербіж, біль, почервоніння або набряк можуть бути більш виражені.

Часто причиною виділень з неприємним запахом стають тампони, випадково забуті всередині піхви на кілька днів (а іноді і тижнів!).

Якщо вас турбують виділення з піхви, зверніться до лікаря загальної практики, вашого гінеколога чи в найближчу жіночу консультацію. Лікаря або медсестри може знадобитися інформація про попередні вагітності і менструального циклу, використовуваних методах контрацепції і прийомі гормонів, сексуального життя, супутніх захворюваннях, включаючи стан шкіри, використанні продуктів для зовнішнього застосування на шкірі в області статевих органів, наявності інших симптомів, використанні тампонів і інших предметів, що вводяться в піхву.

Дослідження вагінальних виділень під мікроскопом допомагає виявити або виключити надмірний ріст мікроорганізмів і інфекції, а специфічні тести на ДНК збудників інфекцій та інші аналізи можуть визначити найпоширеніші ІПСШ.

 

Діагностичні тест-смужки для визначення pH вагінальної середовища

   детальніше про тест Citolab pH

ЛАБОРАТОРІЯ В КИШЕНІ