Особливості перебігу грипу у дитини. Чому грип небезпечний для дітей?
Грип дійсно більш небезпечний для дітей, оскільки ризик тяжкого перебігу, вірусної або бактеріальної пневмонії у них досить високий. Це саме той випадок, коли небезпечний і грип і його ускладнення. Чому так відбувається? Перш за все через те, що, на відміну від дорослих, діти володіють недосконалою імунною системою, не мають багаторічного накопиченого імунітету, щоб боротися з інфекцією. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку від гострих респіраторних захворювань помирає близько 2,6 мільйонів дітей. Причина – несвоєчасне чи неправильне лікування.
Симптоми грипу у дитини
Перебіг грипу у дітей відрізняється в залежності від віку, особливої уваги потребують такі періоди:
Дитина першого року життя – грип починається з помірної лихоманки, яка поступово наростає. Симптоми інтоксикації майже відсутні. Шкіра стає блідою, малятко відмовляється від годування грудьми, кашель, нежить, закладеність носа – слабко виражені. Така неспецифічна симптоматика утруднює ранню діагностику захворювання у немовлят, що дуже небезпечно, оскільки грип у цьому віці часто ускладняється пневмонією, отитом.
У дітей 1-3 років перебіг грипу особливо тяжкий: з виразною інтоксикацією, реакціями центральної нервової системи, катаральними явищами. Часто приєднується ураження легень, гортані (т.зв. круп) і астматичний синдром, що супроводжується задишкою, шумним диханням, блідістю. На тлі високої температури тіла можливий розвиток судом, пригнічення свідомості. Частими є ускладнення: отит, пневмонія, синусит, менінгіт, міокардит, нефрит. Чим менша дитина, тим більша ймовірність виникнення тяжких ускладнень, що становлять загрозу життю малюка!
Слід зазначити, що тут додаются ще й ускладнення внаслідок невірного лікування дитини, наприклад, синдром Рейе (Рея) – вкрай тяжкий стан, що може виникати у дітей, які отримували для боротьби з гарячкою аспірин (ацетилсаліцилову кислоту). Щоб уникнути небезпечних наслідків, МОЗ України наполегливо рекомендує уникати надмірного призначення ліків та призначення бездоказових методів для лікування чи профілактики грипу та ГРЗ. На сьогодні НЕ доведено ефективність таких методів: теплові процедури (ніяких вигрівань або навпаки обтирань малюка розчинами оцту та горілчано-водними сумішами!), фітотерапія, вітаміни, інтерферони, гомеопатичні препарати, антибіотики для профілактики.
Ризик розвитку ускладнень
Найчастіше грип діагностується саме у дітей віком до 14 років. Чим старша дитина, тим менша вірогідність виникнення ускладнень, але слід враховувати індивідуальні особливості. Найбільший ризик розвитку ускладнень спостерігається у дітей, які мають супутні вроджені захворювання (імунодефіцитні стани, бронхіальну астму, вади серця, ниркову дисфункцію, цукровий діабет).
Що робити, якщо дитина захворіла?
Перш за все, дитину необхідно вкласти у ліжко та точно діагностувати захворювання, адже одночасно циркулюють грип, COVID-19 та інші ГРВІ, а симптоматика зазвичай схожа. Для цього можна скористатися аптечним тестом на грип CITO TEST® ГРИП. Якщо тест позитивний, ви маєте обов’язково повідомити про це свого лікаря для вирішення питання, де і як лікувати дитину, адже при важкому грипі, і особливо, коли дитина маленька, може бути показана госпіталізація в стаціонар.
У разі нетяжкого перебігу при лікуванні вдома рекомендоване рясне пиття (негазована мінеральна вода, теплий чай, морс, компот, сік без м’якоті), яке допоможе дитині швидше впоратися з токсинами. Провітрюйте кімнату 3-4 рази на день, робіть вологе прибирання. Дотримуйтесь більш дієтичного раціону харчування та обмежте фізичні навантаження, дитина має відпочивати. Медикаментозне лікування полягає в призначенні противірусних, протизапальних препаратів, дезінтоксикаційної терапії, судинозвужувальних назальних крапель, залежно від віку дитини та тяжкості прояву симптомів. У разі приєднання вторинної бактеріальної інфекції, доцільним є призначення антибактеріальних препаратів.
Як діагностувати грип?
Варто знати, що лікування грипу специфічними противірусними препаратами ефективне саме на початку захворювання. Проте для застосування таких ліків необхідно бути впевненим, що це грип. Точно діагностувати хворобу можна за допомогою аптечних експрес-тестів від Фармаско: • тестом на грип CITO TEST® ГРИП або • тестом на грип та ковід CITO TEST® COMBO Ag COVID-19 – ГРИП (виявляє одразу два захворювання по одному мазку), і зробити це треба якнайшвидше при появі перших симптомів ГРВІ. Так ви будете точно знати, з чим маєте справу та зможете отримати вчасно вірне лікування, щоб уникнути ускладнень у дитини.
Відновлення організму дитини після захворювання зазвичай триває ще близько місяця.
УВАГА! Негайно звертайтеся до лікаря, якщо у дитини:
✓ прискорене або утруднене дихання;
✓ синюшність довкола рота;
✓ поява на тілі крововиливів (навіть дуже маленьких) або носової кровотечі;
✓ висока температура тіла;
✓ загальмованість, відсутність реакції на звертання чи ви не можете розбудити дитину;
✓ надмірне збудження дитини або поява судом;
✓ блювання, частий рідкий стілець;
✓ відсутність сечовипускання або сліз під час плачу.
Грип може забрати життя. Якщо впродовж всієї пандемії кількість летальних випадків у дітей (на відміну від дорослих) не зростала, то наприкінці 2022 року, коли в Європу прийшов новий грип – різко збільшилася. Через складний патогенез вірус грипу може швидко викликати ускладнення з боку внутрішніх органів. Щоб їх уникнути та зберегти здоров'я дитини – якнайшвидше тестуйтеся тестом на грип, виявляйте причину хвороби та своєчасно звертайтеся по медичну допомогу.
Щиро бажаємо не хворіти Вам і Вашим дітям, будьте уважні!
ГРВІ-гостра респіраторна вірусна інфекція.
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я.
#дитина #діти #новини #тестнагрип #фармаско #аптека #грип #симптоми #педіатр